Достапни линкови

СДСМ бара разрешување на Вељаноски


Трајко Вељаноски
Пратеничката група на СДСМ денеска најави дека ќе предложи одлука за разрешување на Трајко Вељаноски од функцијата претседател на Собранието. Барањето за разрешување на првиот парламентарец, како што изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски, е поради тоа што Вељаноски упорно го прекршува Уставот, законите и Деловникот, и свесно и директно работи на штета на угледот на институциите и правната држава. Исто така бара итно организирање на надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиност, злоупотреба на притворот, загрозувањето на правото на изразување и медиумската слобода.
XS
SM
MD
LG