Достапни линкови

САД ја прекинуваат воената и парична помош за Египет


САД соопштија дека ќе ја прекинат воената помош за Египет поради Муслиманското Братство и соборувањето на демократски избраниот претседател Мухамед Морси. Според Стејт Департментот администрацијата на претседателот Барак Обама ја замрзнала доставата на одредени воени системи, како и паричната помош за Египет, додека не биде избрана влада на слободни и фер демократски избори.Но Вашингтон ќе продолжи да обезбедува помош за Египет за одржување на безбедноста на границите на земјата и на Синај, како и за борбата против тероризмот.
XS
SM
MD
LG