Достапни линкови

Одложено сослушувањето на Тимошенко


Илјадници поддржувачи и противници на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска протестираа пред судот во Харкив пред нејзиното сослушување за обвинувањата за даночно затајување. Судот го одложи процесот откако шефот на затворот каде што се наоѓа Тимошенко соопштил дека таа ја одбила придружбата која трбаше да ја доведе на суд. Тимошенко отслужува казна затвор од седум години за злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG