Достапни линкови

Заврши летниот распуст,почнува новата учебна година


За 20.774 првачиња денеска првпат ќе заѕвони училишното ѕвонче и ќе го означи нивното влегување во светот на знаењето. Министерот Спиро Ристовски изјави дека очекува да порасне таа бројка Според него причина што секоја година имаме се помалку првачиња е резулатат на намаленит наталитет.Во учебната 2013/2014 година досега се запишани околу 200 илајди основци и повеќе од 20 000 средношколци кои наставата ќе ја следат во 457 училишта од кои 358 основни, а 99 средни.
XS
SM
MD
LG