Достапни линкови

Рохани: Сирија е пријател на Иран


Новиот ирански претседател Хасан Рохани изјавил дека Сирија ја смета за “пријател и брат” на Иран. Ова како што јави агенцијата Фарс, го изјавил за време на состанокот со сирискиот премиер Ваел Ал Халки кој во Техереан присуствуваше на свечената церемонија по повод инаугурацијата на Рохани. Ал Халки му го честиташе изборот на Рохани на претседателските избори и му предаде пишана порака од сирискиот претседател Башар Ал Асад. Во извештајот на агенцијата се наведува дека Ирaн ги осудува меѓународните интервенции и мешањето на терористите во сирискиот конфликт.
XS
SM
MD
LG