Достапни линкови

Беснеат пожари во Шпанија


Голем пожар за кој постои опасност да се прошири во околината на Мадрид избувна во регионот Авила, северозападно од Шпанија. Во гасењето на пожарот учествуваат околу 250 пожарникари, 14 хеликоптери и шест авиони, но засега пожарот се уште не е локализиран. Според извештаите, пожарот брзо се шири поради јакиот ветер, поради што луѓето кои живеат во близина буквално бегаат од огнот. Неделава пожари се појавија во неколку шуми ширум Шпанија. На западниот дел од Мајорка пожарот траеше една недела и уништи 2300 хектари борова шума. Околу 200 лица од провинцијата Гвадалахара мораа да ги напуштат своите домови, откако и таму избувна пожар и притоа уништи 1300 хектара земјиште.
XS
SM
MD
LG