Достапни линкови

Јорданскиот крал во посета на Египет


Јорданскиот крал Абдулах денеска ќе има средба со новиот египетски привремен претседател Адлу Мансур. Ова е прва посета од неговото анзначување на 3 ти јули. На средбатс ќе присуствуваат и армискиот шеф Абдел фатах ал Сиси, привремениот заменик претседател Мохамед Ел Барадеј и други високи претстсвници. Абдулах е меѓу првите лидери кои ќе им честитаат на египјаните по соборувсњето на режимот на исламистичкит претседател Мохамед Морси. Посетата на кралот Абдулах доаѓа на еден ден по протестите во Египет на подржувачите на Морси.
XS
SM
MD
LG