Достапни линкови

Вашингтон останува посветен на Централна Азија, тврдат од Казахстан


Властите во Казахстан соопштија дека американскиот претседател Барак Обама во допис до неговиот казахстански колега Нурсултан Назарбаев рекол дека Вашингтон останува „длабоко посветен на развојот во Авганистан и централна Азија“ откако американските трупи ќе се повлечат од Авганистан. Кабинетот на Назарбаев го објави дописот на официјалната интернет страница, тврдејки дека станува збор за писно од Обама до казахстанскиот претседател. Портпарол на американскиот Национален совет за безбедност изјави дека „никогаш не коментираат претседателски кореспонденции“.
XS
SM
MD
LG