Достапни линкови

Турската влада им се закани на демонстрантите со армијата


Турскиот вицепремиер Булент Аринч се закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите, јавија западни медиуми.
Полициски сили во Турција претходно предупредија околу илјада синдикалци да престанат да го бликираат главниот булевар во Анкара или ќе следи интервенција. Синдикалците пак се обидуваа да стигнат до реонот Казалај во центарот на градот, развивајќи знамиња и скандирајќи против владата.
XS
SM
MD
LG