Достапни линкови

Турската полиција насилно ги избрка демонстрантите


Турската полиција синоќа ги избрка демонстрантите од паркот Гези во центарот на Истамбул, два часа откако премиерот Реџеп Таип Ердоган им даде нов ултиматум на насобраните. Според француските медиуми, полицајците употребиле водени топови и солзавец. Неколкумина демонстранти се повредени а има и уапсени. Голем број шатори, во кои демонстрантите се подготвуваа да ја минат ноќта во паркот Гези, се уништени.
XS
SM
MD
LG