Достапни линкови

Турските демонстранти ја одбија понудата на Ердоган


Турските демонстранти кои протестираат во паркот Гези повторно одбија да се повлечат, по повикот на премиерот Реџеп Таип Ердоган од петокот. Протестите се отпор на најавената изградба на стамбени објекти во паркот со што беше планирано уништување на зелени површини. Ердоган понуди да распише референдум и да се дозволи судот да ја донесе конечната одлука за изградба. Насобранте ја одбија понудата.
XS
SM
MD
LG