Достапни линкови

Русија ги претстави медалите за ЗОИ во Сочи - 2014


Русија ги претстави медалите за Зимските олимписки игри во Сочи - 2014. Произведени се 1.300 медали со 10 милиметарска дебелина и дијаметар од 100 милиметри.
Организаторите соопштија дека вкупно три килограми злато се потрошени за да се направат позлатените медали.
На предниот дел на медалата е знакот на олимписките кругови додека на другата е името на натпреварувањето и логото на игрите.
XS
SM
MD
LG