Достапни линкови

Почнува 66-от филмски фестивал во Кан


Со премиерата на американскиот филм „Големиот Гетсби“ на режисерот Баз Лурман, денеска почнува 66-от филмски фестивал во Кан. Овој филм е надвор од конкуренцијата за главната награда, за која ќе се натпреваруваат 20 остварувања, меѓу кои 6 се на француски автори.
Жирито кое ќе решава за тоа кому ќе му припадне „Златната палма“ е предводено од американскиот режисер Стивен Спилберг.
Фестивалот трае до 26 мај.
XS
SM
MD
LG