Достапни линкови

Русија-уште една НВО да се регистрира како странски агент


Од рускиот независен Левада центар наводно било побарано да се регистрира како странски агент по наводите дека добивал финансии од странство. Во текстот на провладиниот весник Известија е цитиран неиндентификуван извор од кабинетот на генералниот обвинител кој вели дека Левада центарот добил околу 126 илјади долари од странство на крајот на 2012 година.
Според законот кој беше усвоен во ноември сите невладини организации кои се финансирани од странство мора да се регистрираат како странски агенти.
XS
SM
MD
LG