Достапни линкови

Регистрација на кандидатите за претседател на Иран


Есфандијар Рахим Машаи
Иранските власти започнаа со регистрацијата на кандидати за претседателските избори во наредниот месец. Потенцијалните кандидати имаат рок од пет дена да се регистрираат, по што ќе имаат четири недели за кампања пред одржувањето на изборите на 11 јуни. Политичките конзервативци се очекува да доминираат во трката.
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, кој не може да се кандидира на изборите се очекува да ја поддржи кандидатурата на неговиот поранешен шеф на кабинет Есфандијар Рахим Машаие.
XS
SM
MD
LG