Достапни линкови

Путин: 40 милијарди евра за вселенски истражувања


Русија до 2020 година ќе вложи околу 40 милијарди евра во програми за истражување на Вселената, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин при посетата на космодромот што се гради на околу сто километри со границата на Кина. Тој додаде дека обемот на трговијата во овој сектор изнесува меѓу 300 и 400 милијарди долари годишно и оти до 2030 година тој би можело да биде зголемен за три пати.
XS
SM
MD
LG