Достапни линкови

Англиската Премиер лига прва ја воведува технологија за гол-линија


Англиската Премиер лига ќе биде првото национално првенство во кое ќе се воведе новата технологија за гол-линија. Почнувајќи од следната година, во Премиер лигата ќе се користи тн „ соколовото око“, технологија која веќе успешно се користи во тенисот и крикетот. Со новата технологија ќе се решат проблемите со спорните голови кои ја минуваа гол линијата. Шпанската и германската лига воведувањето на технологијата го одложија за најмалку две години, а Италијанците немаат палнови да користат вакви системи.
XS
SM
MD
LG