Достапни линкови

Рекордна невработеност во еврозоната


Бројката на невработенот во еврозоната го достигна рекордното ниво од 12 проценти. Евростат соопшти дека во февруари 33 илјади лица останале без работа во 17 земји кои го користат еврото како валута со што бројката на невработени сега изнесува околу 19 милиони.
Шпанија и Грција се земјите со најголема невработеност од 26 отсто.
XS
SM
MD
LG