Достапни линкови

Протести на Србите во северно Косово


Граничниот премин Јариње
Србите од Северно Косово денеска протестираа по повод утрешните преговори меѓу Белград и Приштина во Брисел. За таа цел колона од сто автомобили тргнала од Косовска Митровица до граничниот премин Јариње. Преку протестите демонстрантите сакаат да укажат дека нема да прифатат договор кој ќе биде на штета на српските интереси.
Одлуката за одржување на протестите била донесена во минатата недела од лидерите на четири општини во северно Косово, како и од претставници на политички партии.
XS
SM
MD
LG