Достапни линкови

Во Италија преговорите за нова Влада повторно пропаднаа


Разговорите на италијанскиот претседател Џорџо Наполитано и партиските лидери, што требаше да доведат до името на новиот мандатар за состав на владата повторно пропаднаа.Причината за неуспешните преговори лежи во тоа што лидерот на коалицијата на партиите од левицата Пјер Луиџи Берсани кој освои најмногу гласови на изборите во февруари ,не сака да соработува со поранешниот премиер Силвио Берлускони и неговата партија Ако не се формира владата може да бидат закажани нови избори.
XS
SM
MD
LG