Достапни линкови

Нелсон Мендела пуштен од болница


Нелсон Мендела
Нелсон Мендела е отпушен од болница по извршените медицинските тестови. Поранешниот претседател на Јужна Африка престојуваше во болницата во Преторија на како што тој го опиша, редовен медицински преглед. Според соопштението, Мендела се вратил во неговиот дом во Јоханесбург, каде неговото здравје е надгледувано од тим на лекари.
Мендела, кој има 94 години, беше задржан во болница на речиси три недели во декември поради инфекција на белите дробови и му беше извршена операција за отстранување на камен.
XS
SM
MD
LG