Достапни линкови

Уапсени 150 лица поврзани со нередите во Пакистан


Протестите на христијанската заедница во Лахоре
Пакистанската полиција соопшти дека уапсила повеќе од 150 лица кои се поврзани со нападот на муслиманите во една христијанска населба во градот Лахоре. Апсењата доаѓаат по обвинението против околу 3000 муслимани кои уништија 178 куќи и продавници во населбата Бадами Баг, при што немаше повредени лица.
Според полицијата, продолжува потрагата по одговорните лица. Нередите беа предизвикани откако еден христијан беше уапсен, бидејќи направил несосодветни забелешки за пророкот Мухамед, што е казниво со смрт во земјата. Илјадници христијани протестираа низ Карачи и Лахоре, барајќи подобра заштита од властите.
XS
SM
MD
LG