Достапни линкови

Русија не дозволува пропаганда за хомосексуалноста


Лавров и Тимерманс, Москва, 26.02.2013
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на денешната прес конференција во Москва со неговиот колега од Холандија, Франс Тимерманс, изјави дека хосмосексуалците во Русија можат да прават што сакаат и оти не се дискриминирани, но оти Москва не може да дозволи и пропаганда за хомосексуалноста, која, според него, може да биде многу агресивна. Ваквиот коментар на Лавров дојде откако Тимерманс го повика рускиот парламент да не го усвојува законот со кој се забранува пропагандата за хумосексуалноста.
XS
SM
MD
LG