Достапни линкови

Ештон бара ослободување на Мусави и Каруби


Иранските опозициски лидери Мир Хосеин Мусави и Мехди Каруби.
Шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон ги повика иранските власти да ги ослободат опозициските лидери Мир Хосеин Мусави и Мехди Каруби од домашен притвор. Ештон наведува дека е многу загрижена што тие се затворени веќе две години. Таа бара од иранските власти да им дозволат слобода на движење. Мусави и Каруби му беа противкандидати на претседателот Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во 2009 кога тој го доби вториот претседателски мандат. Тие тврдеа дека изборите се фалсификувани. Двајцата беа затворени на почетокот на 2011 година.
XS
SM
MD
LG