Достапни линкови

Избран новиот претседател на Чешка


Дебата на претседателските кандидати
Поранешниот премиер и левичар Милош Земан победи на претседателските избори во Чешка. Според 100 насто преброенивглаови Земан освоени 54,8 проценти од а неговиот противкандидат министерот за надворешни работи Карел Шварценберг освои 45,2 проценти од гласовите.
Новиот претседател 68 годишниот Милош Земан ќе го замени досегашниот претседател Вацлав Клаус кој го отслужува вториот претседателски мандат.
Ова се први дирекни претседателски избори во Чешка. Досега шефот на државата се избираше од страна на Парламентот.
Излезноста на изборите изнесува 59 проценти.
XS
SM
MD
LG