Достапни линкови

Хашим Тачи ја критикуваше платформата на српскиот претседател


Косовскиот премиер Хашим Тачи.
Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека планот на српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на проблемот со Косово е неостварлив. Тој истакна дека платформата е „продолжување на старите планови на Белград во однос на Косово“, иако Николиќ сè уште нема соопштено детали за платформата. Тачи на вчерашната седница на косовската Влада оцени дека тоа е антиевропски план, кој го враќа Белград назад во процесот за нормализирање на односите со Приштина.
XS
SM
MD
LG