Достапни линкови

Грција се уште размислува за предлозите на Нимиц


Портпаролот на грчкото министертво за надворешни работи Григорис Делавекурас изјави дека се уште се проучуваат последните предлози на медијаторот Метју Нимиц за македонско- грчкиот спор за името. Тој денеска повтори дека меморандумот за разбирање кој Грција и го испрати на Македонија е, како што вели, „најважна иницијатива во последно време“ и дека на одговорот од македонска страна „му недостигала суштина“.
XS
SM
MD
LG