Достапни линкови

Саудискиот принц бара Русија да го смени ставот за Сирија


Саудискиот министер за надворешни работи принцот Сауд ал Фаисал
Саудискиот министер за надворешни работи принцот Сауд ал Фаисал изјави дека се надева оти Русија ќе го поддржи она што е праведно и фер во сирискиот конфликт. Тој додаде дека доколку Русија го смени ставот за Сирија, тоа значи дека без сомневање ќе доведе до изнаоѓање на решени. До сега во неколку наврати Русија во Советот за безбедност на ОН се противеше на резолуциите кои се однесуваа на сирискиот конфликт. Во земјата веќе 20 месеци се водат жестоки битки за уривање на режимот на претседателот Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG