Достапни линкови

Палестинец убиен од израелска стрелба?


Според болнички извори, еден палестинец бил убиен од израелските трупи во близина на границата со Газа.
Израелската армија не можеше да го потврди инцидентот, освен дека имало немир од палестинската страна на границата. Израелски војник само истрелал во знак на предупредување,изјави портпаролот.
Според палестински извори пак израелските војници стрелале и притоа раниле најмалку 10 тинејџери.
Ако ова се потврди, тоа ќе биде прва жртва по прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас со кој заврши едно неделниот конфликт.
XS
SM
MD
LG