Достапни линкови

Нобеловата награда за медицина за Јаманака и Гурдон


Шинија Јаманака од Јапонија и Џон Гурдон од Велика Британија се добитници на годинешната Нобелова награда за медицина, е соопштено денеска во Стокхолм. Наградата им се доделува за нивното откритие дека зрели клетки можат да бидат репрограмирани и способни за развивање во сите ткива на телото
XS
SM
MD
LG