Достапни линкови

Клинтон ќе ја повлече Групата -Луѓе Муџахедини од Иран- од Црната листа

Американски официјални лица велат дека државниот секретар Хилари Клинтон во Конгресот ќе објави дека планира да ја повлече иранската група Муџахедин е Кхалк од листата на Сад на терористички странски организации.Медиумите јавија дека таа ова одлука ке ја верификува во Конгресот во текот на претстојните денови.Судот и даде рок на Клинтон да донесе одлука до 1.Октомври. Претставниците на групата Муџахедини од Иран се противници на иранскиот режим.Групата е на црната листа на САД од 1997.
XS
SM
MD
LG