Достапни линкови

Грција постигна начелен договор за мерките за штедење


Премиерот Aндонис Самарас и партнерите во коалициската влада постигнале начелен договор за најновиот пакет на мерки за штедење, изјави денеска министерот за финансии Јанис Стурнарис. Тој рече дека партнерите треба дополнително да разговараат за „технички прашања“.
„Основното сценарио е утврдено остануваат нерешени едно или две мали прашања“, изјави министерот.
Новата влада со недели разговара за тоа како да се заштедат 11, 5 милијарди евра во 2013 и 20154 година. Грција треба да ги спроведе мерките за штедење, за да добие нова транша од помошта на порано одобрениот кредит од меѓународните кредитори.
XS
SM
MD
LG