Достапни линкови

Каспаров е ослободен од обвиненијата


Рускиот опозиционер и поранешен светски првак во шах Гари Каспаров е ослободен од обвинувањето дека организирал протести во знак на поддршка на „ Pussy Riot “. Каспаров пред една недела беше уапсен на собир за поддршка на членовите на панк групата во Москва под обвинение дека организира нелегален собир. Тој по донесувањето на судската одлука изјави дека сведоци што ги презентирала полицијата не биле доволни за да биде осуден и дека тоа што еден руски судија се „спротивставил“ на униформираната полиција за него е „историски“ чин
XS
SM
MD
LG