Достапни линкови

Норвешкиот суд сака Брејвик да одговара за убиствата


Судот во Норвешка сака Андерс Бејринг Брејвик да биде прогласен за „нормален“ и за одговара за масовните убиства во јули минатата година. Пресудата ќе утврди дали Брејвик ќе биде осуден на 21 години зад решетки или ќе бидe испратени во затворскиот психијатриски оддел. Брејвик вели дека треба да биде ослободен, бидејќи тоа го направил за да ја спречи муслиманската офанзива на Норвешка.
XS
SM
MD
LG