Достапни линкови

Дали ќе биде активиран членот 5 од НАТО договорот?


Турција побара од НАТО, соборувањето на турски авион од страна на Сирија да го смета како напад врз Алијансата. Доколку ваквото барање на Анкара биде прифатено од сите земји членки, тогаш ќе биде активиран членот 5 од НАТО договорот, според кој сите земји членки се должни да и помогнат на Турција во заштитата на нејзините граници од заканите од Сирија. За ова прашање денеска во Брисел ќе расправаат 28-те амбасадори на НАТО.
XS
SM
MD
LG