Достапни линкови

Втор ден преговори за составување влада на Грција


Лидерот на Нова демократија Антонис Самарас
Преговорите за составување грчка влада продолжуваат и денеска.Лидерот на Нова демократија Андонис Самарас, чија партија победи на изборите во неделата, вчера се сретна со неколку лидери на политички партии во обид да состави коалициска влада. Нова демократија победи на предвремените повторени парламентарни избори и освои 129 места во Парламентот што сепак не е доволно сама да формира влада.Откако лидерот на Сириза Алексис Ципрас одби да учествува во коалициска влада со НД, Самарас се сретна со лидерот на третопласираниот ПАСОК Евангелос Венизелос.Со него тој има исти ставови за останување на Грција во еврозоната, придржување кон меѓународните обврски и повторно преговарање за тешките мерки за штедење наметнати од ЕУ и ММФ.По вчерашната средба со Самарас, Венизелос се уште инсистира на влада на широка коалиција,
XS
SM
MD
LG