Достапни линкови

Протестна прошетка на руската опозиција


Илјадници жители на Русија излегоа на ненајавен опозициски марш против новоинаугурираниот претседател Владимир Путин. Таканаречена прошетка е во чест на жртвите на полициските интервенции и стотината уапсени од протестите кои се одржаа на 7 мај, кога Путин положи свечена заклетва за трет претседателски мандат. Многумина демонстранти носеа бели ленти во знак на подршка на продемократското движење во земјата.
XS
SM
MD
LG