Достапни линкови

Сони петта година пријавува загуби


Корпорацијата „Сони“ пријави загуби во износ од 5,7 милијарди американски долари заклучно со март годинава. Копмпанијата соопштува дека во периодот од јануари до март годинава загубите изнесувале 3,2 американски долари. Станува збор за петта година на загуби за јапонската компанија. Од Сони ги правдаат загубите со ланскиот катастрофален земјотрес и цунами кои ја зафатија Јапонија, како и силната конкуренција и падот на цените во секторот за бела техника.
XS
SM
MD
LG