Достапни линкови

Јапонија моментално без нуклеарна енергија


И последниот нуклеарен реактор во Јапонија денеска бил исклучен заради рутинска контрола, со што земјата остана без нуклеарна енергија, за прв пат во последниве 40 години. Илјадници анти-нуклеарни демонстранти маршираа денеска во Токио барајки целосно прекинување со користењето на нуклеарната енергија. Јапонската влада спроведува тестирање на сите реактори за нивната издржливост на земјотреси или цунами.
XS
SM
MD
LG