Достапни линкови

Пријателите на Сирија со временски рок за мировниот план


Пријателите на Сирија кои се сретнаа во Истанбул соопштија дека го поддржуваат Сирискиот национален совет како легитимен претставник на сите жители на земјата. Тие се сложија дека прозорецот за сирискиот претседател Башар Ал Асад за имплементирање на обврските од мировниот план на Арпската лига и ОН е се уште отворен. На конференцијата беше повикан медијаторот Кофи Анан да постави временски рок за наредните чекори.
Претставници на повеќе од 60 земји се сретнаа во Турција да разговараат за кризата во Сирија.
XS
SM
MD
LG