Достапни линкови

Поранешниот ирски премиер обвинет за корупција ја напушти партијата


Поранешниот премиер на Ирска Берти Ахерн изјави денеска дека ја напуштил партијата Фиана Фејл и истакна дека ќе ја исчисти дамката од неговото име, по истрагата со која се утврди дека тајно примил повеќе од 200 илјади евра додека бил во владата.
Ахерн смета дека му е направена неправда и ги отфрли наводите на трибуналот за утврдување на корупција во политичкиот живот во земјата, кој го основаше неговата влада.
XS
SM
MD
LG