Достапни линкови

Грција денеска ќе изврши размена на обврзници


Грција денеска треба да изврши замена со приватните кредитори на старите обврзници за нови, чија вредност е двојно помала од првобитната, по неколку дена откако обезбеди најголем отпис на долгот во историјата.
Министрите за финансии на 17 земји од еврозоната денеска во Брисел треба да го одобрат и вториот пакет помош за Грција.
Отписот на долгот беше еден од најважните предуслови за ослободување на 130 милијарди евра од пакетот помош без кој Грција ќе доживееше банкрот.
XS
SM
MD
LG