Достапни линкови

ХРВ: Насилно протерани жители поради салата за Евровизија во Баку


Салата во изградба во Баку каде ќе биде одржана Евровизија 2012 та
Хјуман Рајтс Воч документира десетина случаи на насилно иселување на жители на Баку во подрачјето околу салата каде ќе биде одржана Евровизија 2012 та. „Владата не само што ги урива куќите, туку и животите на лужето околу салата која се уште се гради а каде треба да биде одржан евровизискиот музички фестивал“, - изјави преставникот Џејн Бјукенен. Жителите се жалат дека властите не им нудат адекватна замена за урнатите живеалишта.
XS
SM
MD
LG