Достапни линкови

ОН: итна заштита на сириските цивили од масакр


Нави Пилај
Високиот комесар на ОН за човекови права Нави Пилај повика на итна меѓународна акција за заштита на цивилите во Сирија од масакр, откако владините сили ги продолжија нападите врз градот Хомс, центарот на протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад.
Извештаите велат дека целта на офанзивата врз Хомс се неколку населби каде што живеат Сунити.
Според сириска организација за човекови права со седиште во Лондон, во последниот напад загинале најмалку 47 лица.
XS
SM
MD
LG