Достапни линкови

Арифи - Средбата во Атина беше за отворање на патот кон ЕУ


Вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи.

На средбата со Пангалос не било разговарано за името, но според Арифи, тоа било можност за создавање позитивна атмосфера.

Доаѓањето на медијаторот Метју Нимиц во регионот би бил позитивен сигнал за македонските евроинтеграции, изјави вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи, но не одговори дали има конкретни најави кога тоа ќе се случи.
Овој процес, ако се смета за позитивен, а треба да го сметаме за позитивен, ќе отвори можност за други средби кои ќе се одвиваат во Атина и во Скопје и кои секако дека не можеме да ги избегнеме, треба да се одвиваат во двата главни града на нашите земји.
Теута Арифи, вицепремиерка за евроинтегразии.


По десетдневната турнеја низ Европа, Арифи изрази задоволство од остварените средби во Лондон, Брисел и Атина. Таа ја потенцираше поддршката од Велика Британија за македонските евроинтеграции, а позитивно го оцени и исходот од Советот за асоцијација и стабилизација, пред се поради новините и можноста за отворање претпристапен дијалог за Македонија.

„Oва е еден интензивен, нов, креативен начин на комуникација и особено дијалог и процес за поглавјата 23 и 24 од спогодбата за стабилизацијa и асоцијација кои ги покриваат токму тие точки од ЕУ кои се особено значајни по однос на реформите во судството, јавната
Средба на вицепремиерот Теута Арифи со нејзиниот грчки колега Теодорос Пангалос
Средба на вицепремиерот Теута Арифи со нејзиниот грчки колега Теодорос Пангалос
администрација, дијaлогот со медиумите, борбата против корупцијата и изборните процеси.“

Арифи се осврна на средбата со нејзиниот грчки колега Теодорос Пангалос во Атина. Таа рече дека на средбата отишла за да го направи полесен и поотворен патот на Македонија кон Унијата.

„Овој процес, ако се смета за
Процесот не е замена за преговорите, но е голема можност да ние продолжиме со процесот на реформите, да се даде динамика на реформите.
Теута Арифи, вицепремиерка за евроинтеграци.

позитивен, а треба да го сметаме за позитивен, ќе отвори можност за други средби кои ќе се одвиваат во Атина и во Скопје и кои секако дека не можеме да ги избегнеме, треба да се одвиваат во двата главни града на нашите земји.“

На средбата не било разговарано за името, но според Арифи таа била можност за создавање позитивна атмосфера во контекст на преговарачкиот процес.

Според вицепремиерката, најавите за претпристапен дијалог како форма којашто ќе ја засили соработката меѓу Македонија и Европската унија во однос на напредокот во клучните области, е добар за динамиката во реформскиот процес.

„Процесот не е замена за преговорите, но е голема можност да ние продолжиме со процесот на реформите, да се даде динамика на реформите.“

Се уште не е одлучено кој од македонската страна ќе го предводи пристапниот дијалог, но Арифи вели дека поради тежината на процесот истиот најверојатно ќе го води премиерот Никола Груевски.

Арифи не сакаше да ги коментира информациите во грчките медиуми дека албанскиот партнер во Владата е поотворен за соработка во однос на евроинтеграциите. Кратко одговори дека во сите настапи и разговори што ги водела таа ја претставувала Владата на Република Македонија.
  • 16x9 Image

    Марија Тумановска

    Марија Тумановска, родена 1981 година во Струмица. За време на студентските денови, волонтира во некои од пишаните медиуми. По завршувањето на факултетот за новинарство, станува соработник во детската редакција на Македонското радио, Радио Скопје. Подоцна работи во културниот сектор на истиот медиум. Во Радио Слободна Европа е од декември 2004 година.

XS
SM
MD
LG