Достапни линкови

Сеул и натаму се надева на подобрување на односите со Пјонг Јанг


Јужно-корејскиот претседател Ли Мунг Бак повторно изрази надеж дека може да дојде до подобрување на односите со Северна Кореја, по смртта на Ким Џонг Ил. Во денешното ново-годишно обраќање, Бак изјави дека Сеул го остава овторен прозорецот за мир и стабилност на Корејскиот полуостров, и ја повика Северна Кореја да се откаже од нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG