Достапни линкови

Илјадници луѓе и натаму протестираат во Каиро


Илјадници Египќани денеска и денеска на плоштадот Тахрир во Каиро бараат воени власти што поскоро да ја предадат власта на цивилната администрација.
По три дена насилство во Египет вчера цивилната влада понуди оставка, но таа не беше веднаш прифатена од војската.
Официјални лица изјавија дека најмалку 24 луѓе се убиени, а повеќе од 1.200 повредени во последните неколкудневни судири.
ИлјадниВо денешното соопштение на Амнести интернешенел се наведува дека египетскиот воени власти целосно потфрлиле во заштитата на човековите права.. Немирите се случуваат на само неколку дена пред парламентарните избори на 28 Ноември кои се први откако Хосни Мубарак беше остранет од власт.
XS
SM
MD
LG