Достапни линкови

Американскиот Конгрес ги одобри санкциите кон Иран


Американскиот Конгрес го одобри нацрт-законот кој предвидува наметнување на построги санкции кон Техеран. Ваквите мерки уследија по наводите дека Иран е вмешан во заговорот за атентат на амбасадорот на Саудиска Арабија во Вашингтон.
Санкциите се насочени кон Централната банка на Иран за која се верува дека финансира тероризам, развој на нуклеарно оружје, ја финансира иранската елитна револуционерна Гарда.
XS
SM
MD
LG