Достапни линкови

Лидерите на ЕУ ќе кројат план за спас на еврото


Лидерите на Франција и Германија Никола Саркози и Ангела Меркел сметаа дека во ЕУ e постигнат напредок во планот за спасување од должничката криза. Тоа го соопштија по состанокот на лидерите од ЕУ во Брисел, пред денешниот самит.На Самитот денеска ќе се зборува за план за зајакнување на еврото и европските банки и како да не дозволат должничката криза да не се прошири и на другите земји како Италија и Шпанија.
XS
SM
MD
LG