Достапни линкови

Распуштен парламентот на Словенија


Претседателот на Словенија Данило Тирк
Претседателот на Словенија Данило Тирк ја потпиша одлуката за распуштање на парламентот со што почна предизборната трка за вонредните парламентарни избори на 4 декември. Тоа се први вонредни избори во таа земја откако во 1991 година прогласи независност од поранешна Југославија. Во септември парламентот не ја поддржа владата на премиерот Борут Пахор.
XS
SM
MD
LG